środa, 21 października 2015

Romantyczne ruiny

Podróżując w czasie wakacji po północnej części naszego kraju, we wsi Kamieniec, natknęliśmy się na ruiny, które od razu zwróciły moją uwagę i rozbudziły ciekawość. Niestety sama nie zrobiłam zdjęć, ale przyszedł mi z pomocą internet. Zaspokoił także moją ciekawość dotyczącą przeszłości ruin. Mam nadzieję, że i Was zainteresuje moje "odkrycie".
 
W pałacu w Kamieńcu , w 1807, od 1 kwietnia do 6 czerwca miał swą kwaterę Napoleon Bonaparte. W tym czasie spędził tam trzy tygodnie z Marią Walewską.
Oficjalnie za zniszczenie pałacu odpowiedzialna jest Armia Czerwona, ale podobno i Polacy w dużej mierze przyczynili się do rozszabrowania tego co zostało, a zatarciu śladów tego procederu posłużyły dwa pożary z 1945 i 47 roku.
A tak pałac wyglądał w czasach swej świetności:
Powszechnie uważano że przed II wojną  światową w oryginalnych salach napoleońskich kamienieckiego pałacu, amerykańska wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Meyer nakręciła sceny filmu "Pani Walewska" o Marii Walewskiej z Gretą Garbo w roli tytułowej. Jednak analiza obrazu filmowego w porównaniu z archiwalnymi zdjęciami pałacu dowodzi, że wszystkie sceny były kręcone przy użyciu makiety pałacu, ale bardzo dokładnie odwzorowanego.

3 komentarze:

 1. Piękny pałac i piękna historia. Tylko niestety, w dużej mierze Polacy przyczynili się do upadku tak pięknych obiektów. Po wojnie wprowadzanie do pałaców i dworów szkół, PGR-ów, biur czy po prostu mieszkańców. Widziałam nie jedn pałac gdzie na pięknych mozaikowych podłogach rozpalane były ogniska. Fantastycznie zebrał zdjęcia i wiadomości o dworach i pałacach Polski, pan Tadeusz S. Jaroszewski. Polecam Ci jego książki.
  Pozdrawiam, Dorota

  OdpowiedzUsuń
 2. Dora, niestety masz rację. Chętnie sięgnę po poleconą przez Ciebie książkę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Koło nas są dwie wsi o nazwie Kamieniec i w obu są zamki - na szczęście odnowione :)

  OdpowiedzUsuń