czwartek, 6 sierpnia 2015

Jarmark Ekologiczny w Brodnicy

Brodnica to malownicze miasteczko, położone w północno - wschodniej części województwa kujawsko - pomorskiego, nad rzeką Drwęcą. Wizytówką Brodnicy jest trójkątny rynek - jedyny taki w Polsce, a podobno, jeden z trzech w Europie. Legenda mówi, że to sam Bóg nadzorując budowę Brodnicy,  położył na ziemi swoją trójkątną kielnię. Murarze, pracujący dla Najwyższego, odebrali to jako znak od Stwórcy i postawili budynki wzdłuż  brzegów ogromnego narzędzia.
Najsłynniejszą mieszkanką Brodnicy była królewna szwedzka Anna Wazówna, starościna brodnicka i golubska. Choć była kobietą majętną, nad kosztowności przedkładała piękno przyrody i jej dary. Interesowała się zielarstwem i botaniką. W swej brodnickiej rezydencji sporządzała lecznicze nalewki, przynoszące ulgę w bólach. Sprowadzała z odległych zakątków świata i sadziła egzotyczne rośliny, drzewa. Pomagała w wydaniu "Zielnika" Szymona Syreniusza w 1613 r.
W pierwszą niedzielę po imieninach Anny, odbywa się w Brodnicy Jarmark Ekologiczny Anny Wazówny, w czasie którego, oprócz kramów ze zdrową żywnością i rękodziełem, można oglądać wystawę gołębi, ptactwa domowego i drobnego inwentarza. Oto fotorelacja z tegorocznej imprezy, w której mieliśmy okazję wziąć udział:
  
 

8 komentarzy:

 1. Fajna impreza - szczególnie te zwierzaki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na zdjęciach wygląda imponująco :)
  Kupowałaś? Sprzedawałaś?
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. śliczny Ryneczek. bardzo lubię takie klimaty.
  Ło matko i ło córko, Wy w kurtkach. patrzę tęsknie, my w takie dopiero w październiku założymy, nawet wrzesień jest baaardzo ciepły...
  Pozdrawiam słonecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulcia, na wyjazd trafilismy jedyny baaardzo zimny, wakacyjny tydzień. Teraz są upały, że aż trudno wytrzymać.

   Usuń
 4. Urokliwe miejsce.
  Gąski są urocze z tymi wachlarzykami przy kuperkach:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Brodnicy nie znam, więc tym bardziej z chęcią bym wzięła udział w takim jarmarku i przy okazji obejrzała miasto.
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń