środa, 6 sierpnia 2014

Wakacyjne zwiedzanie

W związku z tym, że na Kujawach byliśmy po raz pierwszy, wiele miejsc mieliśmy ochotę odwiedzić. Pogoda dopisała, więc na przyszły rok zostały dalsze miejsca, a my skupiliśmy się na tych najbliżej naszego zakwaterowania. Synio jest fanem wszystkiego co z rycerzami związane, dlatego to zamki, baszty i inne takie leżały szczególnie w zakresie naszych zainteresowań.
Na pierwszy rzut poszedł zamek krzyżacki w Golubiu - Dobrzyniu.
 Te wszystkie działa brały udział w ekranizacji Potopu.
 Jest i to najważniejsze - kolumbryna wysadzona przez Kmicica.

Na drugi rzut poszedł Radzyń Chełmiński. Tam udaliśmy się do ruin ogromnego, pięknego zamku, w którym wciąż trwają prace zabezbieczające i rekonstruujące. I choć do dawnej świetności zamek nie wróci, to za kilka lat być może będzie do obejrzenia kilka komnat więcej.

 W tym urokliwym miejscu w 1971 r nakręcono Pana Samochodzika i templariuszy. W tym roku mnie jeszcze nie było na świecie, ale pamiętam jak oglądałam ten odcinek Pana Samochodzika w wakacje u babci, a potem z ciotecznym rodzeństwem, przebrani w prześcieradła biegaliśmy z okrzykiem "przebacz mi Brunhildo!". To były czasy!

 Na dziś chyba dosyć, reszta w następnym poście.15 komentarzy:

 1. Pomyliłaś się o sto lat :) Nienacki żył w dwudziestym wieku :) To był rok 1971 i ja już niestety od czternastu lat byłam na świecie :)))
  Wspaniałe wakacje mieliście :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chranno, masz rację, już poprawiłam błąd. Kiedy oglądałam ten film miałam ok. 9 lat, a nie 109. A powstał, jak napisałam, przed moim urodzenie, a do setki, to mi jeszcze daleko:)

   Usuń
 2. zamki, rycerze, lochy i wszelkie inne podziemia, miłości to ogromne i niemal wszystkie z dzieciństwa wakacje. Pana Samochodzika też pamiętam. Dał on początek serii czytelniczej mojej i potrójnej miłości do historii
  pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 3. Edytko o to był super wakacyjny wypoczynek pełen ciekawych miejsc - fajna fotorelacja i czekam na cd
  Filmy z serii Pan Samochodzik to też moje dzieciństwo:))))
  Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam zwiedzać zamki! Cudowne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe są takie wyprawy. Ruiny, zamki , pałace , kasztele, dwory to moja bajka ..... Życzę wielu ciekawych wypraw i cudownych wspomnień.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widać, że wyprawa była udana :) Miło czas spędzić razem a do tego rozwijać zainteresowania dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamek w Golubiu- Dobrzyniu znam, nawet Białą Damę tam spotkałam:))
  W pamięci mam prześliczną aleję starych kilkusetletnich drzew - drogę dojazdową do tych miast.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Podobałoby mi się na takiej wycieczce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie Cię znowu zobaczyć, choćby tylko na zdjęciach. Choć mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać :) W przyszłym roku muszę tak zorganizować urlop w Chańczy, abym mogła "wyskoczyć" do Lublina Cię odwiedzić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiniu, ja też w to wierzę, że uda nam się spotkać i to jeszcze nie raz. Czekam więc na przyszłe wakacje, skoro obiecujesz odwiedziny:) Ściskam

   Usuń
 10. Zamek w Golubiu był siedzibą Anny Wazówny,siostry Zygmunta III Wazy a nie krzyżacki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne miejsce. Byłem tam w zeszłym roku.

  OdpowiedzUsuń