środa, 26 sierpnia 2015

Miejsce bitwy pod Grunwaldem

Pogoda była zupełnie inna niż 15 lipca 1410, bo wiało, było pochmurno i chłodno. Obszar też wyglądał zupełnie inaczej, bo dziś to głównie łąka. Próbowaliśmy wyobrazić sobie to miejsce 605 lat temu, m.in. analizując kamienną mapę pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą. Chodzi oczywiście o miejsce, w którym rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew średniowiecznej Europy - pola pod Grunwaldem. Wydarzenie to upamiętnia Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej projektu rzeźbiarza Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza, składający się z kilku członów. Granitowy obelisk ustawiony na kilkustopniowym postumencie ukazuje twarze rycerzy w przyłbicach. Obok znajdują się bardzo wysokie maszty, symbolizujące sztandary polskich i litewskich chorągwi. W skład zespołu pomnikowego wchodzi także amfiteatr z kamienną mapą ustawienia wojsk przed grunwaldzką bitwą. Odwiedziliśmy to miejsce w czasie wakacyjnych wędrówek, a tak wygląda w naszym obiektywie.
 




sobota, 8 sierpnia 2015

Project Life - start

Jako dziecko uwielbiałam oglądać albumy ze zdjęciami w kolorze sepia, które pokazywała mi babcia. Mój tata, często w mojej asyście, także wklejał do albumów zdjęcia, dokumentujące najważniejsze rodzinne chwile. Zdjęć tych było niewiele, ponieważ nie mieliśmy aparatu. Były to głównie "dzieła" fotografów lub kogoś z rodziny, kto odwiedził nas z aparatem. Ja miałam o wiele lepiej, bo już przed dziesiątymi urodzinami stałam się posiadaczką radzieckiej Smieny, z ciężką lampą błyskową. Koleżanka, w łazience urządzała ciemnię, ze  wszystkimi potrzebnymi odczynnikami i kuwetami i tam wyłaniało się to, co uwieczniłyśmy za pomocą aparatów. To były czasy! Potem było już o wiele prościej. Z sentymentem wspominam pierwszego Kodaka, z wbudowaną lampą, choć kliszę trzeba jeszcze było przewijać ręcznie. Obfotografowałam nim pierwsze lata naszego małżeństwa i pierwsze lata życia mojej córki. Wszystkie zdjęcia wywoływałam w zakładzie fotograficznym, a potem pieczołowicie wkładałam do albumów. Aż nastała era aparatów cyfrowych. Możliwość utrwalenia każdej chwili. Masa zdjęć na płytach, na dysku... Chętnie do nich wracamy, wspominamy, ale nie są to już tak wyjątkowe chwile, jak te, kiedy przynosiłam wywołane zdjęcia od fotografa i umieszczałam je w albumach.
Od dawna chodził mi po głowie pomysł, aby zmienić formę przechowywania zdjęć, choćby ich części. Taką alternatywą wydał mi się Project Life. Podziwiałam Koleżanki na blogach, które tą formą gromadzenia wspomnień się zajęły, oglądałam projekty na obcojęzycznych blogach, czytałam tutoriale i różne wskazówki, poczyniłam podstawowe zakupy i postanowiłam spróbować. Oto efekt moich pierwszych kroków - lipiec mym okiem i w moim albumie Project Life (choć jeszcze nie mam do niego okładki).
Lipiec obfitował w wakacyjne wydarzenia, więc tych stron wyszło mi aż 9.
 Miałam bardzo dużą frajdę porządkując i jeszcze raz przypominając sobie te wakacyjne chwile.

czwartek, 6 sierpnia 2015

Jarmark Ekologiczny w Brodnicy

Brodnica to malownicze miasteczko, położone w północno - wschodniej części województwa kujawsko - pomorskiego, nad rzeką Drwęcą. Wizytówką Brodnicy jest trójkątny rynek - jedyny taki w Polsce, a podobno, jeden z trzech w Europie. Legenda mówi, że to sam Bóg nadzorując budowę Brodnicy,  położył na ziemi swoją trójkątną kielnię. Murarze, pracujący dla Najwyższego, odebrali to jako znak od Stwórcy i postawili budynki wzdłuż  brzegów ogromnego narzędzia.
Najsłynniejszą mieszkanką Brodnicy była królewna szwedzka Anna Wazówna, starościna brodnicka i golubska. Choć była kobietą majętną, nad kosztowności przedkładała piękno przyrody i jej dary. Interesowała się zielarstwem i botaniką. W swej brodnickiej rezydencji sporządzała lecznicze nalewki, przynoszące ulgę w bólach. Sprowadzała z odległych zakątków świata i sadziła egzotyczne rośliny, drzewa. Pomagała w wydaniu "Zielnika" Szymona Syreniusza w 1613 r.
W pierwszą niedzielę po imieninach Anny, odbywa się w Brodnicy Jarmark Ekologiczny Anny Wazówny, w czasie którego, oprócz kramów ze zdrową żywnością i rękodziełem, można oglądać wystawę gołębi, ptactwa domowego i drobnego inwentarza. Oto fotorelacja z tegorocznej imprezy, w której mieliśmy okazję wziąć udział:
  
 





wtorek, 4 sierpnia 2015

Powyjazdowo i Jan Paweł II - odsłona lipcowa

Wszystko co dobre szybko się kończy, tak też jest i z urlopem. Właśnie zaczęłam ostatni tydzień mojego urlopu, a na następny trzeba będzie czekać prawie rok. Ostatnie dni spędziłam z rodzinką na Pojezierzu Brodnickim. W związku  z tym, że pogoda nie sprzyjała plażowaniu, czas spędzaliśmy bardzo aktywnie na pieszych wędrówkach po pięknej okolicy oraz wycieczkach do bardzo atrakcyjnych miejsc, znajdujących się w bliższej i dalszej odległości od miejsca naszego wypoczynku. Wspomnień z tych wypraw wystarczy mi chyba do wiosny. Chętnie się nimi z Wami podzielę. A teraz prezentuję postęp w pracy nad Janem Pawłem II: